Szczęśliwy pies
Pewnie nie raz zastanawiałeś się: czy Twój pies jest szczęśliwy? Czego potrzeba psu do szczęścia? Pełna miska? Wygodna kanapa? A może bliskość właściciela czy też możliwość pogonienia kota sąsiadów? Moim zdaniem na psie szczęście składa się dziewięć składników, ich kolejność jest przypadkowa, natomiast każdy z nich jest tak samo niezbędny dla dobrego samopoczucia Twojego psa. Bo dla mnie szczęśliwy pies to pies, który ma zaspokojone wszystkie podstawowe potrzeby w odpowiedniej dla niego formie.
Jakie to składniki?
- wysokiej jakości dieta,
- zabawa,
- socjalizacja,
- wyciszenie i odpoczynek
- ruch,
- praca,
- szkolenie,
- opieka zdrowotna.
Wszystkie te składniki są częścią jednej układanki i wpływają na zachowanie Twojego psa. Ważne jest nie tylko to w jakiej liczbie dany element się pojawia, ale też jakiej jest jakości – inaczej układanka nie będzie pełna. Ważne jest też, że nie ma jednego przepisu ile czego potrzebuje Twój pies, aby się tego dowiedzieć warto próbować np. różnych form aktywności i obserwować swojego psa. Dlaczego jest to tak istotne? Dlaczego nie wystarczy dać psu dobrej jakości karmę i wyprowadzać na spacer, gdzie rzucamy mu piłeczkę albo pozawalamy żeby robił na co ma ochotę? Bo problemy związane z zachowaniem psa wynikają najczęściej z braku równowagi w którejś dziedzinie. Przyjrzyj się swojemu psu, jak spędza czas? Być może któregoś elementu mu brakuje lub któryś dominuje nad resztą?
W moich późniejszych wpisach opiszę dokładniej poszczególne elementy, dziś skupię się tylko na ogólnym ich omówieniu.
Odpowiednia dieta
Możemy wymienić trzy sposoby żywienia psów: –
– karmy komercyjne: suche lub w puszkach
– dieta złożona z surowych produktów
– domowe, gotowane jedzenie.
Moim zdaniem nie ma jednego sposobu żywienia, który byłby odpowiedni dla wszystkich psów, choć pewnie producenci karm czy zwolennicy diety BARF okrzyknęliby że opowiadam herezje 😉 Dobra dieta to taka, która najlepiej służy naszemu psu. Wiek, tryb życia, wielkość, przemiana materii czy stan zdrowia, wszystko to wpływa na zapotrzebowania żywieniowe psów. Nie dajmy się zwieść modom, ani reklamom, obserwacja psa, wygląd jego sierści i stolców, wagi, poziom aktywności i zachowanie, pomoże nam ocenić czy podawany pokarm rzeczywiście mu służy.
Jedzenie to paliwo. System immunologiczny psa, jego odporność na choroby, poziom energii, zachowanie, jego zdolności umysłowe i szybkość uczenia się są bezpośrednio związane z jakością rodzajem pożywienia. Dieta psa wpływa na jego nastrój, wytrzymałość i długość życia. Problemy behawioralne często są powiązane z nieodpowiednio dobraną dietą, jej kiepską jakością, przejadaniem się lub niedojadaniem, alergią lub nadwrażliwością na pewne składniki pokarmu.
Zabawa
Zabawa jest niezbędna dla dobrego samopoczucia zarówno dla szczeniaka jak i psiego seniora choć w różnych proporcjach i w zależności od wieku będą się zmieniały preferencje do rodzaju i czasu trwania aktywności. Zabawa wpływa na rozwój fizyczny, umysłowy i emocjonalny, umożliwia rozwijanie koordynacji ruchowej.
Jeśli wprowadzimy element zabawy do procesu szkoleniowego pies będzie uczył się szybciej i miał większą motywację do wykonywania ćwiczeń. Zabawa przyczynia się do zmniejszenia poziomu stresu podczas szkolenia.
Jakie mogą być rodzaje zabawy? Jedynym ograniczeniem jest tutaj Twoja kreatywność i możliwości fizyczne i psychiczne Twojego psa. Może to być aportowanie, szukanie przedmiotów, przeciąganie, pokonywanie naturalnych przeszkód, sztuczki, freesby, agility czy elementy obedience.
Czy są zabawy, których powinniśmy unikać? Tak, takich które mogą zmienić się w zachowania obsesyjno – kompulsywne: gonienie cieni, polowanie na światełko lasera, zachęcanie by pies gonił własny ogon, aportowanie bez umiaru. Zabawa powinna być miła dla psa, więc nie droczymy się z nim, nie drażnimy łapiąc go za ogon, szczypiąc w pysk czy popychając. Nie dość, że taka zabawa wbrew pozorom wcale nie jest przyjemna dla psa to dodatkowo uczymy do gryźć lub podgryzać.
Socjalizacja
Ogólnie rozumiana socjalizacja to interakcja ze światem i wszystkim co świat ma do zaoferowania. Dlaczego jest tak ważna? Bo pomaga psu dostosować się do życia w ludzkiej rodzinie , żyć z nami na naszych warunkach. Życie w mieście dla wielu psów jest bardzo trudne, hałasy, zapachy, ilość ludzi z którymi musi się mijać często w bliskiej odległości, ilość napotkanych psów na swoi terytorium, psów, które nie zawsze są pozytywnie nastawione do naszego psa. Prawidłowa socjalizacja pomaga psu przygotować się do stawianych mu wyzwań. Brak socjalizacji, prawidłowych interakcji społecznych, może prowadzić zarówno do problemów z zachowaniem psa (reakcje agresywne/lękowe) do problemów zdrowotnych czy też zachowań kompulsywnych – gonienia za własnym ogonem, wygryzanie sierści, lizanie łap, niszczenie przedmiotów.
Jak najlepiej socjalizować psa? Żyć z nim. Pies socjalizuje się poprzez zabawę, zabiegi pielęgnacyjne, szkolenie i codzienne wyzwania. Zabieraj psa wszędzie, gdzie wiesz, że może się czuć dobrze, niech jeździ samochodem, pozna morze, jezioro, różne powierzchnie, parki, poznaje nowych ludzi. Pozwalaj psu na samodzielne zdobywanie doświadczeń (oczywiście w granicach bezpieczeństwa), pozwoli to budować psu pewność siebie, umiejętności przystosowawcze i zdolność odreagowywania stresów. Pamiętaj, im więcej pies ma okazji do interakcji ze środowiskiem, im więcej możliwości uczenia się na własnych błędach tym bardziej będzie stabilny jego charakter. ALE zbyt dużo zadań stawianych psu, zbyt wiele porażek i zbyt dużo bodźców z którymi pies nie będzie umiał sobie poradzić może przynieść odwrotny skutek.
Wyciszenie i odpoczynek
Czy wiesz, że psy mogą potrzebować nawet do 16 godzin na dobę? Zapewnij psu miejsce gdzie mógłby spokojnie się zrelaksować po intensywnym spacerze czy zajęciach sportowych, np. w jego ukochanej, zaciemnionej klateczce. Pomóż mu się wyciszyć po ekscytujących wydarzeniach. Nigdy nie przeszkadzaj śpiącemu psu może to skutkować jego nadmierną reaktywnością. Nie pozwalaj, by dzieci podchodziły do śpiącego, czy odpoczywającego psa. Może to skończyć się ugryzieniem gdy wystraszą śpiącego psa.
Odpoczynek wiąże się z wyciszeniem. Jest niezbędny po każdym treningu czy spacerze. Warto zwrócić uwagę na fakt że pies to zwierzę stadne i najlepiej się czuje ze swoją rodziną. Psy nie lubią być izolowane, uwielbiają spać w naszej sypialni, (a najlepiej w naszym łóżku 😉 ) wzmacnia to ich poczucie bezpieczeństwa.
Ruch
Ruch jest niezbędny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju twojego psa. Pamiętaj o ćwiczeniach rozwijających ogólną sprawność, siłę i zmysł równowagi – np. bieganie po zróżnicowanym terenie i różnym podłożu, pływanie, ciągnięcie sanek, pokonywanie naturalnych przeszkód na spacerze, fitnessowe sztuczki. Ważne jest aby dostawać ruch psa do jego naturalnych predyspozycji, kondycji, stanu zdrowia, wieku czy temperatury powietrza.
Praca
Większość ras wywodzi się od psów pracujących. Psy myśliwskie polowały, owczarki pilnowały bądź zaganiały stada, psy pilnowały obejścia, ciągnęły sanie czy wózki na targ. Dziś niestety jedyną pracą jaką większość psów może wykonywać to obszczekiwanie kota sąsiadów. Psy potrzebują zajęcia – jeśli my im go nie zapewnimy znajdą je sobie same. Nuda, brak stymulacji emocjonalnej, umysłowej i fizycznej prowadzi do stresu i jest często główną przyczyną problemów z zachowaniem u psów. Co może by pracą? Trening posłuszeństwa, szukanie przedmiotów, ludzi, zapachów, zaganianie owiec, pokonywanie toru przeszkód, a nawet przynoszenie kapci 😉
Szkolenie
Dobre wyszkolenie twojego psa da mu więcej wolności. Psa, który nie ciągnie na smyczy chętniej zabierzemy na dług spacer. Pies, który wraca na przywołanie może cieszyć się ze swobodnego biegania. Psa, który jest dobrze wychowany będzie milej widziany w restauracji czy hotelu. Połącz szkolenie z zabawą wtedy rezultaty będą szybsze. Dostosuj tempo nauki i wyzwania do fizycznych i psychicznych możliwości psa, temperatury powietrza, wprowadzaj stopniowo rozproszenia.
Opieka zdrowotna, pielęgnacja
To już ostatni składnik który składa się na szczęśliwego psa. Zakres wymaganej opieki zdrowotnej zleży od rasy, wieku psa genetycznych predyspozycji do chorób i najlepiej konsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii. To ty powinieneś dbać regularnie o prawidłową pielęgnację. Raz w tygodniu zrób „przegląd” twojemu psy, wyszczotkuj go, obetnij pazurki, sprawdź stan opuszek, oczu, sprawdź czystość uszu i stan zębów.
Jak zebrać te wszystkie elementy razem?
- Ustal plan dnia – pomoże to w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie u twojego psa
- Urozmaicaj spacery szkoleniem i zabawą
- Trzymaj się ustalonych przez siebie reguł
- Wplataj szkolenie w codzienne czynności np. poproś psa by usiadł zanim dostanie miskę z jedzeniem aloz ani pozwolisz mu pobiegać wolno
- Poproś by przynosił różne przedmioty, kapcie buty, podawał klamerki
I najważniejszy punkt: baw się i ciesz wspólnym spędzaniem czasu!