Zachowania agresywne u psów – kurs Michele Minunno, moje przemyślenia
Kilka dni temu brałam udział w szkoleniu z zachowań agresywnych u psów prowadzonym przez Michele Minunno. Michele jest jednym z największych światowych specjalistów w dziedzinie komunikacji i zachowań psów. Szkolenia Michele są dla mnie zawsze fascynujące i pełne inspiracji, a jego spostrzeżenia na temat zachowań psów bardzo trafne i bliskie mojemu sercu oraz temu jak postrzegam prawidłową relację między psem a człowiekiem.
Na szkoleniu Michele skupiał się na źródle agresji u psów, jak jej zapobiegać i jak rozróżniać kiedy agresja jest jeszcze formą komunikacji a kiedy jest ona efektem stresu i frustracji. Tłumaczył dlaczego tak wiele psów żyjących w naszych domach nie radzi sobie ze stresem i dlaczego wśród psów żyjących na wolności bardzo rzadko dochodzi do poważnych konfliktów. Po tym szkoleniu mam kilka przemyśleń, z którymi chciałabym się z wami krótko podzielić.
Pierwsze jest dość smutne. Tam, gdzie miesza się człowiek tam zwykle równowaga zostaje zaburzona. My, ludzie tak bardzo ingerujemy w życie psów, że głównym powodem ich problemów jest to, że po prostu żyją wśród nas, że są członkami naszych rodzin zamiast swoich, psich. Rozmnażamy osobniki niezrównoważone psychicznie, nie socjalizujemy ich lub mylnie tę socjalizację postrzegamy, nie budujemy z nimi odpowiedniej relacji. Psy dziko żyjące rzadko mają problemy z komunikacją z innymi psami, z patologiczną agresja. Na wolności istnieje naturalna selekcja, gdzie psy które nie są zrównoważone, nie potrafią żyć pokojowo w stadzie nie rozmnażają się. Szczenięta rodzące się w stadzie dzikich psów otrzymują wsparcie w swojej rodzinie, są pod czułą opieką matki lub niani i mogą się czuć bezpiecznie w ich towarzystwie, to one czuwają nad prawidłowymi kontaktami z innymi psami i pokazują swoim zachowaniem co stanowi zagrożenie a co nie. Szczeniaki mają dużo pozytywnych doświadczeń z innymi psami przez co mają większe kompetencje społeczne. To wszystko, uwarunkowania genetyczne, odpowiednie wsparcie grupy rodzinnej i pozytywne doświadczenia powodują, że wśród psów dziko żyjących praktycznie nie spotyka się przypadków niekontrolowanej agresji w której zwierzęta atakują siebie nawzajem, by rozładować swoją frustrację na innych psach zdając im przy tym dotkliwe rany.
Jak natomiast wygląda bardzo często życie psów żyjących wśród ludzi? Wydaje nam, że przychylamy naszym psom nieba, chcemy przecież dla nich jak najlepiej. Ale czy na pewno w tej relacji nie kierujemy się głównie naszym egoizmem? Zabieramy je dość wcześnie od matki i rodzeństwa, a psychika rozmnażanych psów pozostawia często wiele do życzenia, bo ważniejszy jest wygląd lub pieniądze. Nie mówiąc już o rozmnażaniu i trzymaniu psów w nieludzkich warunkach w różnych pseudohodowlach. Brak socjalizacji, zalecenia, by szczeniaki do końca szczepień były przetrzymywane w domach przez co czas kiedy powinny poznawać świat spędzają w czterech ścianach. Nieprawidłowa socjalizacja polegająca na zbieraniu szczeniaka na psie polanki, wybiegi, pozwalanie na niekontrolowane spotkania z innymi psami, zabieranie szczeniąt do centrów handlowych, w głośne, pełne ludzi miejsca, brak odpowiedniego wsparcia od opiekuna. Do tego dochodzi brak odpowiedniej relacji z opiekunami, brak zaspokojenia podstawowych potrzeb, jak poczucie bezpieczeństwa, brak swobodnej eksploracji otoczenia, brak poczucia kontroli, snu…. I mamy to co często widać na ulicach czy w parkach, psy sfrustrowane, zestresowane, żyjące w poczuciu zagrożenia, nie potrafiące radzić sobie ze stresem, wyładowujące swoją frustrację poprzez reakcje agresywne w stosunku do napotkanych psów lub ludzi.
Czy jest szansa żeby temu zaradzić?
Przede wszystkim prewencja. Po pierwsze trzeba zacząć od podstaw. Gdy wybieracie dla siebie szczeniaka szukajcie psów z odpowiednich skojarzeń, z hodowli gdzie taką samą wagę przykłada się do zdrowia, charakteru jaki i odpowiedniej socjalizacji i habituacji szczeniąt. Wybierzcie taką rasę, której potrzeby fizyczne i psychicznie jesteście w stanie zaspokoić. Budujcie prawidłową relację ze szczeniakiem, opartą na zaufaniu, poczuciu bezpieczeństwa u szczeniaka. Dobierajcie tak doświadczenia waszemu szczeniakowi by był w stanie im sprostać. Prawidłowo socjalizujcie go z innymi psami, ludźmi na zajęciach socjalizacyjnych, spacerach z innymi psami, najlepiej organizowanych pod okiem trenera lub behawiorysty, który będzie mógł wam wytłumaczyć zachowanie waszego psa i dobrać dla niego odpowiednie towarzystwo. Dobrze jest zapisać się ze szczeniakiem na kurs dla szczeniąt, najlepiej indywidualny gdzie trener będzie mógł pokazać wam jak prawidłowo oswajać szczeniaka z otaczającym go światem, jak reagować w stresujących sytuacjach, jak wspierać szczeniaka w towarzystwie innych psów. Tak samo nie wahajcie się szukać pomocy u specjalisty ze starszym psem, który wykazuje agresywne zachowania, które was niepokoją. Im szybciej zaczniecie pracować nad problemem tym mniej niepożądane zachowania się utrwali.
Jeśli chcesz pomocy w wychowaniu twojego szczeniaka by wyrósł na pewnego siebie, zrównoważonego dorosłego psa zapraszam na moje indywidualne zajęcia z psiego przedszkola oraz grupowe zajęcia z socjalizacji szczeniąt. Pokażę ci na nich jak budować odpowiednia relacje z twoim psem, jak prawidłowo wychować go i jak wprowadzać go w ten obcy dla niego świat.